کل بز

به گزارش سارخبر به نقل از خبرگزاری فارس از ساری با پیدا شدن لاشه تعدادی از کل‌بزهای وحشتی در غرب مازندران مجددا بحث شیوع طاعون حیوانات وحشی قوت گرفته است که در این زمینه کوروس ربیعی مسوول حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران امروز درباره آخرین وضعیت طاعون در استان مازندران اظهار کرد: تعداد لاشه‌های کل بز وحشی براثر ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه البرز شمالی به ۳۳ راس رسیده است.

وی افزود: وضعیت پیدا شدن لاشه‌ها به‌گونه‌ای بوده که گویی موج یا پیکی از بیماری را پشت سر گذاشتیم و اکنون فروکش کرده است.

مسؤول حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران بیان کرد: سال گذشته این بیماری را مناطقی از کلاردشت، نوشهر و چالوس و حتی چند مورد در تنکابن شاهد بودیم ولی امسال در منطقه دیگری از نوشهر و چالوس شاهد بروز بیماری هستیم.

ربیعی با اشاره به تداوم پایش‌ها در منطقه، تصریح کرد: صعب‌العبور بودن منطقه کارمان را سخت کرده،ولی پایش‌ها کماکان ادامه دارد.

وی با اعلام اینکه با هماهنگی‌های انجام شده دام‌های اهلی را از منطقه خارج کردیم، اظهار کرد: در کنار پایش‌ها کارهای کنترلی و ضدعفونی آبشخورهای مشترک میان دام و حیات وحش نیز انجام شده؛ چرا که بیماری ویروس عفونی بوده و احتمال دارد تداخل جمعیتی منجر به افزایش درگیری شود.

به گزارش فارس، سال گذشته از ۱۷ شهریور ماه شاهد وقوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در مناطق ناتر و دلیر چالوس، کلاردشت، تنکابن بودیم و امسال نیز اولین نمونه بیماری ۳۰ شهریور ماه امسال در منطقه دیگری از البرز شمالی مشاهده شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image