الحاقیه نقاط مرزی جدید در مازندران

  • توسط سرویس خبر
  • آبان ۵, ۱۳۹۹
  • ۰
مناطق مرزی ساحلی

مدیرکل دفتر سیاسی ، انتخابات و تقسیمات کشور استانداری مازندران گفت که ۱۲ شهر مرکز شهرستان‌های مازندران واقع در بخش ساحلی به عنوان شهرهای مرزی شناخته شدند.

به گزارش سارخبر به نقل از ایرنا مهدی محمدی یکشنبه افزود که این تغییر وضعیت در پی ابلاغ تازه‌ترین مصوبه وزارت کشور ایجاد شده است .

وی توضیح داد : بر اساس این مصوبه ، شهرهای رامسر ، تنکابن ، عباس آباد، چالوس ، نوشهر ، بهشهر ، گلوگاه ، بابلسر ، محمود آباد ، فریدونکنار ، نکا و نور به عنوان شهرهای مرزی جدید استان از سوی وزارت کشور شناسایی شدند. 

پیش از این فقط بخش های ساحلی این شهرستان ها به عنوان مناطق مرزی شناخته می شدند که جمعیت قابل توجهی را در بر نمی کرفت. 

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری مازندران افزایش حقوق کارمندان و فرهنگیان در بخش های مرزی را یکی از مزایای آن توصیف کرد و گفت : البته مزایای دیگری همچون معافیت های مالیاتی و گمرکی نیز متصور است که در آینده نه چندان دور مشخص می شود. 

بر اساس تعریف وزارت کشور ، مناطق مرزی به آن دسته از سطوح تقسیماتی گفته می شود که با کشورهای همسایه مرز مشترک دارند.

مازندران به خاطر داشتن حدود ۴۰۰ کیلومتر مرز آبی با کشورهای حوزه دریای خزر ، استان مرزی محسوب می شود و بر این اساس ۱۵ شهرستان این استان دارای مناطق مرزی اعم از شهر و بخش هستند.

رامسر ، نوشهر ، نور ، چالوس ، عباس آباد ، محمود آباد ، فریدونکنار ، بابلسر ، تنکابن ، جویبار ، ساری ، میاندرود ، نکاء ، بهشهر و گلوگاه شهرستان هایی هستند که به خاطر داشتن نوار ساحلی ، شهرستان های مرزی مازندران به شمار می روند.

بر اساس امتیازات موضوع بند (۱) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری، حقوق کارمندان رسمی و پیمانی دولت فعال در مناطق مرزی تا سقف تعیین شده بیست و پنج درصد (۲۵%) حقوق ثابت افزایش می‌یابد.

همچنین در تبصره این ماده آمده است که به کارکنان متقاضی انتقال و همچنین کارمندان مستقر در مناطق مرزی تا سقف ۱۰۰ درصد افزایش حقوق تعلق خواهد گرفت که البته این تبصره مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته است که شامل مازندران نمی شود.

همچنین سال گذشته بر اساس گزارش های رسانه ای مدیران امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش ، فرهنگیانی که در مناطق مرزی خدمت می کنند همانند مناطق بد آب و هوا و مناطق کمتر توسعه یافته فوق العاده شغل استفاده می کنند.

در نظر گرفتن فوق العاده شغل نوار مرزی در قانون مدیریت خدمات کشوری هم برای فرهنگیان تصریح شده است از جمله در بند یک ماده ۶۸ آمده است : کارکنانی که در مناطق بد آب و هوا و مناطق کمتر توسعه یافته فعالیت می کنند از فوق العاده شغل استفاده می کنند.

بر اساس مقررات و دستور العمل های قانونی وزارت کشور در ۱۶ استان کشور که مرزی قلمداد می شوند ، دریافت حق نوار مرزی برای هر استانی متفاوت است و یکی از ملاک های مهم تعریف مناطق و نقطه مرزی است.

اگر چه مبلغ حق نوار مرزی در هر منطقه بستگی به قانون دارد ، ولی فوق العاده شغل مناطق کمتر توسعه یافته و بد آب و هوا بر اساس درصدی از حقوق ثابت فرهنگیان تعریف و پرداخت می شود و مهم تر از همه به مدرک تحصیلی فرهنگیان هم بستگی دارد.

گفتنی است تا پیش از این مناطقی از شهرستان که بخشهای مرکزی آنها به ساحل متصل نبوده است از جمله ساری , جویبار, میاندرود شامل این قانون نمی شدند

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image