خاطره ای از علامه طباطبایی درباره امام حسن(ع)

  • توسط سرویس خبر
  • اسفند ۲۶, ۱۳۹۸
  • ۰
علامه طباطبائی

در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی با یک روزنامه نگار کویتی برای گفت وگو نزد علامه طباطبایی(ره) رفتیم. مصاحبه روند عادی خود را طی می کرد تا اینکه به مسئله امامت و صلح امام مجتبی(ع) رسید . . .
 برقراری صلح بین امام حسن علیه السّلام و معاویه، از جمله پرسش های مستمر تاریخ است که دشمنان و بدخواهان تشیع از آن به عنوان سازش امامت برابر خلیفه برحق یاد می کنند و متأسفانه پاسخ های مناسب و درست در این باره انتشار کلی نیافته است. به مناسبت قرار گرفتن در سال روز انعقاد این صلح نامه، گفت وگویی با حجت الاسلام محمدحسین قرنی، کارشناس ارشد مذهبی و سیره شناس انجام دادیم و در آن به مسایلی مانند چرایی انجام این صلح و جایگاه امام در چگونگی امامت الهی خویش پرداختیم. آنچه در پی می آید، حاصل این گفت وگوست.
* امامت را باید بر مبنای قرآن، برهان و عرفان تبیین کرد
حجت الاسلام قرنی در آغاز سخنان خود می گوید: از جمله مطالبی که درباره ائمه معصومین علیهم السّلام باید به طور عام مدنظر ما باشد، نگاهمان به آن ذوات مقدسه است. باید امامت این ذوات و چهره امامت حضرات را بر مبنای برهان و قرآن و عرفان تبیین کنیم. وقتی که اِسناد دروغ در قالب یک سخن به امام معصوم، روزه را باطل می کند، تصویر بدون مبنا هم به طریق اولی می تواند حرام باشد و روزه را باطل کند.
وی می افزاید: در برخی تعبیرهای مرحوم آیت الله مطهری در کتاب «حماسه حسینی» می بینیم که ایشان در واکنش به تعدادی از چهره هایی که از امام حسین علیه السّلام در ذکر مراثی تصویرسازی می شود، سوگند می خورد که؛ «والله اگر کسی با زبان روزه این حرف ها را بزند، روزه اش باطل می شود.» تحلیل زندگی هر یک از ائمه معصومین (ع) باید بر اساس مبنا و سند عقلی و نقلی و ذوقی باشد.
این محقق دینی در ادامه اظهار می کند: متأسفانه در برخی از رسانه ها، تعدادی تازه از راه رسیده که برخی از آن ها چندان تجربه کاری و تحلیل علمی شکل گرفته ای هم ندارند، زندگی امامان و امامت این عزیزان را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند در حالی که تحلیل زندگی یک امام باید دارای مبنای خاص خودش باشد. به هرحال در تصویری که از سیمای این معصوم در این تحلیل ارائه می شود، باید ابعاد کلامی لحاظ و مسأله امام و مقامات امامت، ابعاد مختلف علم امام و عصمت امام باید مطرح شود.
قرنی با بیان اینکه صحبت کردن درباره امام معصوم یا پیامبر (ص) باید با یک کادر و چارچوب مشخص هم راه باشد، می گوید: بسیار مشاهده می شود که برخی به بیان مطالبی به نام «زبان حال» به خصوص در ذکر مراثی می پردازند. «زبان حال» امام حسین (ع) توصیف هایی است که وجهی ندارد و اگر به ریشه این مطالب بپردازیم، می بینیم که «زبان حال» ها، بیش تر «زبان حال» خود ماست که به گردن امام حسین (ع) می اندازیم.
وی با تأکید بر اینکه درباره امام صحبت کردن مراقبت و مطالعات بسیار می خواهد، اظهار می کند: رعایت نکردن این مهم سبب شد که شهید آیت الله مطهری نسبت به بیان سخن های ناروا و دور از منطق و برهان درباره امامان معصوم، ناراحتی خود را بیان کند.
این کارشناس مسایل دینی ادامه می دهد: این یک اصل کلی است که ما هنگام اظهارنظر درباره چهره نگاری یا تصویر سازی زندگی یک معصوم، باید با استناد به برهان عقلی، مبانی کلامی، مبانی نقلی و مبانی ذوقی و عرفانی سخن گوییم و در غیر این صورت نمی توانیم تحلیل قابل قبول خدا و ائمه معصومین را ارائه کند.
* صلح امام حسن (ع) بر اساس اقتضای شرایط خاص انجام شد
این محقق و پژوهش گر در ادامه به موضوع صلح امام حسن (ع) می پردازد و می گوید: متأسفانه امام حسن مجتبی (ع) در بین امامان ـ با عذرخواهی از ساحت مقدس آن حضرت ـ یک چهره متهم است! به این معنا که از خصوصیات آن حضرت در ذهن توده مردم می توان مواردی ذکر می شود که در رأس آن ها زیبایی چهره آن حضرت است؛ اما بدون درنگ، هنگام طرح مسأله زیبایی امام حسن (ع)، قضیه ازدواج های مکرر آن حضرت هم به میان می آید. این یک تهمت بزرگ است که نخست بنی امیه و پس از آن نیز بنی عباس برای بی اعتبار کردن قیام سادات حسنی تدارک دیدند؛ اما متأسفانه این ادعا درباره امام حسن (ع) همیشه مطرح بوده است.
وی می افزاید: گاهی حرف های چندش آوری درباره زندگی امام حسن (ع) به دروغ بیان می شود که زبان از گفتن آن ها شرم می کند. از جمله اینکه امام مجتبی (ع) مطلاق بوده است. این هم تهمت بزرگی است که به امام سوم شیعیان وارد می کنند.
قرنی در ادامه سخنان خود به جایگاه نامناسب طلاق در اسلام اشاره می کند و می گوید: روایتی از پیامبر (ص) نقل شده که مورد اتفاق شیعه و سنی است و هر فقیه و محدث شیعه و سنی در کتاب های روایی و فقهی تشیع و تسنن هرگاه درباره طلاق بحث کرده، این روایت را نقل می کند. طبق این روایت، پیامبر (ص) فرمودند: «منفورترین چیزی که خدا برای کسی که چاره اگر ندارد، تشریح کرده بحث طلاق است.» پس پیامبر (ص) از طلاق به نام منفورترین امور نزد خدا یاد می کند.
وی تأکید کرد: ما نمی توانیم به امام معصوم (ع) استناد دهیم که ایشان منفورترین امور نزد خدا را بسیار انجام دهد. این یک اتهام است و دادن لقب کثیرالاطلاق به امام حسن (ع) از بزرگ ترین دروغ های تاریخ است؛ چرا که نمی توانیم بپذیریم که امام مجتبی (ع) در هنگام امامتش، منفورترین امور نزد خدا را بسیار انجام می داد.
این محقق کشورمان در ادامه با ابراز تأسف از دادن نسبت کثیرالطلاق به امام حسن (ع) می گوید: گاهی در اختلافات خانوادگی شنیده می شود که مردی خطاب به همسرش می گوید که؛ «طلاقت می دهم، مثل امام حسن (ع) که برخی همسرانش را طلاق داده است.» این افراد برای توجیه خود و عمل خود چهره نامناسبی را از امام حسن (ع) ارایه می دهند و به گسترش این دروغ و تهمت کمک می کنند.
وی تأکید می کند: باید این مباحث در گستره بیش تری رسانه ای شود تا اعاده حیثیتی از امام حسن مجتبی (ع) صورت بگیرد.
* خاطره ای از علامه طباطبایی (ره) در باره مظلومیت امام حسن (ع)
قرنی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هر جا صحبت از امام مجتبی (ع) می شود، مسأله صلح آن حضرت با معاویه هم مطرح می شود، اظهار می کند: اگر نگوییم از اصلی ترین مسائل، یکی از اصلی ترین مسائل زندگی امام حسن مجتبی (ع) مسأله صلح آن امام با معاویه است. این مهم نیازمند بررسی و تبیین فنی تر و دقیق تر است.
وی می افزاید: باید بدانیم و به یاد داشته باشیم که امامت یک عنوانی است که به اقتضای شرایط و زمینه های مختلف اقتصادی، نظامی، سیاسی، فرهنگی، اخلاقی بروزها و ظهورهای متفاوتی دارد. ممکن است که یک امام در طول زندگی خود امامت های متفاوتی را بروز دهد و امام دیگر، نوع دیگری از امامت را با توجه به شرایط زمان و مکان خود انتخاب کند.
قرنی در ادامه سخنان خود در تشریح چرایی و کیفیت صلح امام حسن (ع) به خاطره ای در اوایل انقلاب اسلامی ایران اشاره و اظهار می کند: در اوایل پیروزی انقلاب یکی از دوستان کویتی ام که مجله ای را در کویت منتشر می کرد، به ایران آمد. از من خواست که مقدمات مصاحبه ای فرهنگی با مرحوم علامه طباطبایی (ره) را برای او فراهم کنم. خدمت مرحوم علامه رفتیم و مصاحبه مفصلی در زمینه های مختلف فرهنگی با موضوعات مختلف حدیث، کلام، فقه، اصول، تاریخ و حکمت شکل گرفت و در آن نظریات تشیع در حوزه های مختلف بیان شد.
وی می افزاید: مصاحبه ادامه داشت تا اینکه به مسأله امامت و قضیه امامت امام مجتبی (ع) رسید. دوست کویتی من پرسید؛ «شما درباره صلح امام مجتبی (ع) چه نظری دارید و آن را چگونه توجیه می کنید؟» مرحوم علامه که در طول مصاحبه با اشتیاق و با سعه صدر به سؤالات پاسخ می داد، با شنیدن این پرسش برافروخت و متشنج شد. چند دقیقه ای جرأت حرف زدن نداشتیم. پس از دقایقی علامه فرمودند: «آقا، آقا، آقا! مثل اینکه امام حسن مجتبی (ع) در زندگی و در امامتش مرکتب خلافی شده و در طول تاریخ هر کسی به نوعی مسأله را توجیه کرده و حالا هم نوبت به من رسیده که من چگونه آن را توجیه کنم. این چه سؤالی است که مطرح می کنید؟ وای بر ما که امام مجتبی (ع) در بین شیعه یک چهره مظلوم و نعوذبالله گنه کار است که عملکردش احتیاج به توجیه دارد.»
قرنی در بیان ادامه این سخن خود می افزاید: همراه با دوست روزنامه نگار کویتی ام به علامه عرض کردیم که شما در این باره توضیح بفرمایید تا مقداری زنگارزدایی و غبارروبی شود. علامه فرمود: «مظلومیت امام حسن (ع) به این نیست که قبرش چراغ و گنبد و بارگاه ندارد. ما تا اسم مظلومیت امام مجتبی (ع) را می آوریم، مسأله قبر و زائر و چراغ و فرش و گنبد را مطرح می کنیم.» این بیان علامه قابل تعمق است. قبول نمی کنم در بین شیعیان کسی باشد که بپذیرد مثلاً؛ امام رضا (ع) به خاطر داشتن گنبد و مزار و فرش و چراغ امتیاز بیشتری از امام مجتبی (ع) دارد. کسی تصور این معنا را نمی کند. به هر حال علامه در ادامه سخنان خود فرمودند که؛ «مظلومیت امام مجتبی (ع) به این است که آن حضرت بین ما شیعیان هم یک چهره متهم است.»
* در شرایط مختلف امام علی (ع) صبر و امام حسن (ع) صلح کرد
قرنی نوع شرح صلح امام حسن (ع) با معاویه از زبان علامه طباطبایی را این گونه توضیح می دهد: علامه به ما جوابی دادند که به نظر من بهترین جواب به پرسش مطرح شده است. مرحوم علامه فرمود: «امامت چه برای یک امام چه برای امامان متعدد، تحت تأثیر شرایط خاص، بروزهای به خصوص دارد. امیرالمؤمنین (ع) بعد از وفات پیامبر (ص) بر حسب آنچه در خطبه شقشقیه فرمودند، صبر کردن را بهترین کار در آن زمان دانستند. امام علی (ع) فرمود: «دیدم عاقلانه این است که صبر کنم» و صبر کرد. امیرالمؤمنین (ع) تحت شرایط خاص دید که باید صبر کند. باید دست تسلیم را بالا ببرد و باید از ادعایی که در مسأله امامت و خلافت متنی و عینی جامعه اسلامی داشت، دست بکشد. خودش فرمود که باید عاقلانه صبر کنم و دست از ادعایم بردارم.»
وی در ادامه سخنان خود می افزاید: مرحوم علامه گفت: «امیرالمؤمنین (ع) تحت شرایطی، دست تسلیمش را بالا برد و حتی از نظر کیفیت، پشت سر خلفای اول و دوم نماز خواند. پس نه تنها دست از ادعا برداشت؛ بلکه صمیمانه یاری و کمک می کرد و در مقاطع مختلف خودش و نزدیک ترین یارانش حضور داشتند. سلمان زمان خلافت خلیفه دوم فرماندار مدائن شد. هنگامی که حکم فرمانداری را گرفت، برای مشورت نزد امام علی (ع) رفت که امیرالمؤمنین (ع) فرمود که باید برای فرمانداری به مدائن برود. از نظر کمیت هم در ۲۵ سال این شرایط را پذیرفت و تحمل کرد.»
قرنی ادامه می دهد: علامه طباطبایی معتقد بود که هنگامی که امام حسن (ع) آتش بس با معاویه اعلام می کند، همان آتش بس را امام حسین (ع) هم امضا کرد. حتماً به ذهن برخی می آید که امام حسین (ع) آن زمان امام نبود و مسئولیت به عهده امام مجتبی (ع) بود؛ اما بعد از امام حسن مجتبی (ع)، امام حسین (ع) حدود ۱۰ سال از ۱۱ سالی که امامت کردند را در زمان حکومت معاویه گذراند و به همان عهدی که برادرش امضا کرده بودند، ۱۰ سال در کنار برادرش و ۱۰ سال هم پس از شهادت برادرش پایبند بود. به عبارت دیگر امام حسین (ع) عمل برادرش امام حسن (ع) را ۲۰ سال و امیرالمؤمنین (ع) آن کار را ۲۵ سال انجام دادند؛ اما کسی صحبت از صلح امیرالمؤمنین (ع) و صلح امام حسین (ع) نمی کند.
* نباید امام حسن (ع) را چهره ای سازش کار معرفی کرد
وی به بیان بیش تر دیدگاه علامه طباطبایی درباره صلح امام حسن (ع) می پردازد و می گوید: مرحوم علامه معتقد بود که همان کاری که امام مجتبی (ع) کرد، امیرالمؤمنین ۲۵ سال آن را با کیفیت بیش تر انجام داد؛ ولی امام مجتبی (ع) در این میان متهم است و ـ العیاذ بالله ـ در واژه های سیاسی و فرهنگی جامعه خدای ناخواسته تصور می کنیم که امام حسن (ع) یک چهره لیبرال بوده است. مرحوم علامه با بیان این توصیف اشک در چشمانش حلقه زد و فرمود: «اگر از امام حسین (ع) در ذهن ما یک چهره پرخاش گر و ماجراجوی به اصطلاح امروزی انقلابی تداعی شود و از امام مجتبی (ع) یک چهره سازش گر با آن چهره تنوع طلب آنچنان، ما نه امام حسن (ع) را شناخته ایم و نه امام حسین (ع) را. همچنین درباره امیرالمؤمنین (ع) و امام حسین (ع) و امام حسن (ع) باید گفت که امام اول شیعیان ۲۵ سال از امامتش شرایط خاص خودش را داشت و ۴ سال و ۹ ماه و ۱۸ روز امامتش شامل حکومت و جنگ های جمل، نهروان و صفین بود. و تمام این فعالیت ها همه اش امامت است. امامت امیرالمؤمنین (ع) در ۲۵ سال ابتدایی با ۵ سال آخر هیچ تفاوتی نمی کند و در همه زمان ها امام است.»
قرنی ادامه می دهد: علامه طباطبایی معتقد بود که بروز امامت امام علی (ع) در ۲۵ سال اول به شکل متفاوتی از بروز امامت در ۵ سال پایانی بود و به عبارت دیگر امام حسین (ع) همان امیرالمؤمنین (ع) است در جنگ های صفین، جمل و نهروان و همچنین امام حسن (ع) همان امیرالمؤمنین (ع) است در آن ۲۵ سال بعد از رحلت پیامبر (ص).
وی تأکید می کند: نمی خواهم قضاوت کنم؛ اما اگر ما باشیم و عواطف شخصی خودمان و سوال کنیم که آیا امامت امیرالمؤمنین (ع) در آن ۲۵ سال سخت تر بود و یا در ۵ سال آخر عمرش؟ تردید ندارم که امامت امام علی (ع) در ۲۵ سال ابتدایی به مراتب سخت تر بود.
این سیره شناس و کارشناس ارشد مسایل دینی و مذهبی ادامه می دهد: امام در موضوع امامت متعلق به خودش نیست. فکر او اسلام است و خودش را خرج اسلام می کند. هیچ خواسته شخصی برای او مطرح نیست و مهم برای او اسلام و استمرار و عزت اسلام و حفظ اسلام و مکتب است. آنچه به جامعه اسلامی رسیده ـ چه شیعه و چه اهل سنت ـ میراث امامان است. ما نباید هیچ گونه امتیازبندی و نگاه معنادار به امام حسن مجتبی (ع) و دیگر امامان داشته باشیم؛ بلکه نگاه های ما باید بر اساس معیارهای کلامی، برهانی، قرآنی، عرفانی و مبتنی بر مبنای عقلی و نقلی تنظیم شود.
حجت الاسلام محمدحسین قرنی در پایان سخنان خود اظهار می کند: در آخر سخن خودم روایتی از پیامبر گرامی اسلام (ص) نقل می کنم که در آن فرمود: «صلح حسنم برای اسلام، از آنچه آفتاب بر او می تابد، نافع تر است.» این فرمایش پیامبر (ص) است و به موضوع صلح امام حسن (ع) با معاویه باید از این منظر پرداخت.
منبع: خبرگزاری فارس

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image