• صفحه خانگی
  • <
  • اقتصادی
  • <
  • معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت:‌ هنوز اطلاعات‌مان در مورد دهک‌های جامعه کامل نشده و نمی‌دانیم به چه قشری یارانه تعلق بگیرد

به گزارش سارنیوز به نقل از خبرگزاری فارس از آمل، میرسعید نیکزاد لاریجانی امشب در نشست هم‌اندیشی صنعتگران و نخبگان این شهرستان با اعلام اینکه جامعه ما به اندازه کافی سیاست‌زده است، بیان داشت:‌ می‌توان سیاست‌ورزی را در سطح کلان بین مردم شهر و روستاها نیز مشاهده کرد.

وی افزود: در شرایطی که رشد اقتصادی کشور پایین بوده، بیکاری زیاد است و تورم در کشور بالا‌ست باید تولیدکنندگان را برای تولید بیشتر تشویق کرد.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با اعلام اینکه باید همه به منافع ملی و مجموعه دولت یاری رسانیم، تصریح کرد: هم‌اکنون نیاز به حضور بخش خصوصی در کشور به روشنی احساس می‌شود.

نیکزاد لاریجانی با اعلام اینکه کشورمان از اوایل دهه ۵۰ وارد گذار توسعه شد و هم‌اکنون در این گذار توقف دارد، ابراز داشت: در کشوری مانند ژاپن فرآیند توسعه بعد از جنگ جهانی دوم حدود ۴۵ سال به طول انجامید و این امر در کره ۳۰ سال طول کشیده و در کشورهایی مانند مالزی و ترکیه به ترتیب ۲۰ و ۱۵ سال به طول انجامید.

وی با اشاره به اینکه انباشت دانش زمان گذار توسعه را کوتاه می‌کند این مدت را برای جمهوری اسلامی ایران خیلی طولانی دانست و ابراز داشت: باید با کمک نخبگان، دولت، اندیشمندان و آحاد ملت هرچه زودتر از گذار توسعه عبور کنیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران با تأکید براینکه مهم‌ترین مسئله‌ای که می‌تواند ما را از بن‌بست‌ها نجات دهد توسعه است این مهم را فرایندی ارادی دانست و خاطرنشان کرد: از یک دوره‌ای دولت‌ها تصمیم گرفتند که توسعه را که نشان از جامعه‌ای برتر است اجرایی کنند و امروزه نیز برای رسیدن به آن باید برنامه مدونی داشته باشیم.

نیکزاد لاریجانی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا دولت به تنهایی برای محقق شدن توسعه توفیق حاصل نکرده است، گفت: اگر توسعه در کشورهایی موفقیت‌آمیز بود با تکیه بر مردم، گروه‌ها و انجمن‌ها حاصل شد.

این مسئول فرایند توسعه را ارادی، هدف‌دار و دستوری دانست و ادامه داد:‌ توسعه باید از سوی آحاد جامعه و مردم پشتیبانی شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه تصادفی و شانسی نیست که در کوتاه‌مدت به نتیجه برسد، اضافه کرد: به اتفاق توسعه تعادل و توازن نیز به ارمغان می‌آید چنانچه کشور توسعه‌یافته‌ای را سراغ نداریم که بخش‌های کشاورزی، صنعت، سیاست، جامعه و فرهنگ آن پیشرفته و متوازن نباشد.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه دولت در فرآیند توسعه پیشرو و آغازگر است، افزود: دولت به عنوان هماهنگ‌کننده رهبری توسعه را می‌تواند در برنامه‌های خود داشته باشد که متأسفانه در کشورمان نه تنها چنین امری را شاهد نبودیم بلکه اگر دولتی دست به توسعه بزند توسط دولت‌های بعدی مسیر آن حمایت نشده و ادامه پیدا نمی‌کند.

عضو هیئت مدیره بانک توسعه و صادرات مهم‌ترین اصل امر توسعه را ثروت و رشد اقتصادی دانست و شرط اول این رشد را کسب ثروت و افزایش رفاه اقتصادی عنوان کرد.

وی با اعلام اینکه کشور عربستان ۷۵۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی در خارج داشته که سالی ۷۰ تا ۹۰ میلیارد دلار برایش درآمد ارزی دارد، گفت: امارات ۷۷۳ میلیارد دلار ذخیره ارزی خارج از بودجه داشته و کشور قطر نیز در این امر پیشرو است.

نکیزاد لاریجانی با اشاره به اینکه جام جهانی آینده فوتبال به میزبانی کشور قطر برگزار می‌شود، یادآور شد: با مطالعه پیشینه این کشور می‌بینیم نه فوتبالیست و صاحب نامی و نه لیگ قدرتمندی در عرصه ورزشی در این کشور فعال بوده ولی قدرت پول در قطر باعث شده تا مسئولان آن تلاش داشته باشند حتی زمان برگزاری جام جهانی را هم تغییر دادند.

وی یکی از ابزارهای قدرت را ثروت تلقی کرد و یادآور شد: رشد اقتصادی حاصل کار بوده و از راه سیاست‌گذاری به دست نمی‌آید هرچند باید بیان کنیم که کشورهای منطقه در جوار ایران اسلامی بیش از ۳ هزار میلیارد دلار در بخش سرمایه‌گذاری خارجی فعالیت دارند.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با اعلام اینکه باید تمام تلاش‌مان را به کار بگیریم تا دهه آینده کشور را با رشد اقتصادی بالایی رقم بزنیم، متذکر شد:‌ تولید ثروت کانون استراتژیک رشد و امنیت کشور است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای عربی همسایه در حال خرج کردن پول برای عدم نتیجه‌گیری هسته‌‌ای ایران پیشرفت کشورمان، مختل شدن امنیت و برهم زدن نتایج مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ هستند، گفت:‌ از دیگر اصول توسعه همکاری و هماهنگی داخلی است.

وی مهم‌ترین اعتماد را از مهم‌ترین مسائل برای حل مشکلات کشور دانست و یادآور شد: از جمله مشکلاتی که در آینده جهان با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد سهم منابع آب است که برخی از تحلیلگران سومین جنگ جهانی را ستیز بر سر منابع آب شیرین می‌دانند.

نیکزاد لاریجانی با اشاره به اینکه کاهش تورم نرخ بهره حقیقی را مثبت می‌کند و به وسیله آن سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری در بانک‌ها آغاز می‌شود یکی از مسائل مورد بحث در زمینه اقتصاد ایران را امر مهم یارانه دانست و گفت: هنوز اطلاعات‌مان در مورد دهک‌های جامعه کامل نشده و نمی‌دانیم به چه قشری یارانه تعلق بگیرد و حتی مردم به درخواست رئیس جمهور در زمینه انصراف از دریافت یارانه نیز پاسخ مثبتی ندادند.

وی میزان سهم یارانه‌های کشور را در بودجه عمومی دولت ۱۹ درصد اعلام کرد و ‌‌مبلغ یارانه را ۴۴ هزار میلیارد تومان دانست و گفت: ‌روزانه دولت ۱۵۰ میلیارد تومان به مردم یارانه می‌دهد.

– See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930828001665#sthash.AYptkFb3.dpuf

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image