• صفحه خانگی
  • <
  • سیاسی
  • <
  • غلامحسین الهام در مشهد: تخلف دولت یازدهم در اصول۱۲۵و۱۷۷ قانون اساسی

غلامحسین الهام امروز در همایش سراسری سرگروه‌های صالحین در پایگاه عقیدتی تربیتی امام رضا(ع) مشهد گفت: وضعیت مذاکرات و موافقتنامه ژنو یک پیروزی سیاسی است و یا یک ضرورت رفتار سیاسی و یا حرکت دیپلماتیک است؟

وی با بیان اینکه باید بدانیم نحوه برخورد دولت از کدام منظر است گفت: پیروزی سیاسی به این معناست که موضوع سیاسی ایران مختومه و پرونده هسته‌ای این کشور بسته شود و پرونده بسته شدن به این معناست که جمهوری اسلامی ایران به اهداف صلح‌آمیز و اهداف مشروعی که در خصوص انرژی هسته‌ای داشته بدون مزاحمت و ممانعت دست پیدا کند.

الهام با طرح این سوال که آیا واقعا این اتفاق افتاده است یا خیر بیان داشت:‌ در دور جدید مذاکرات، تلاش اولیه این بود که موضوع از این منظر مورد توجه قرار گیرد که ایران در یک فرصت انتقال دولت موفق شود موضوع پرونده هسته‌ای را ببندد و تحریم‌ها را شکسته و فعالیت‌ها را ادامه دهد.

وی تصریح کرد: دقت در متن موافقنامه به هیچ عنوان این را نشان نمی‌دهد که به چنین موفقیتی دست یافته و یا تحریم‌ها نیز برداشته شده و شرایط مفیدی برای اهداف هسته‌ای ما به وجود آمده باشد.

سخنگوی دولت نهم با بیان اینکه مطلب دوم این است که شاید اصلا لزومی ندارد در عرصه گفت‌وگوهای بین المللی همیشه پیروزی کامل حاصل آید ادامه داد: برخی می‌گویند می‌شود گاهی رو به جلو، گاهی متوقف و گاهی ناگزیر یک قدم به عقب برویم آنچه مهم است؛ حفظ اصل و اساس نظام است.
از جنگ نهراسیدن لازمه یک جامعه پویا و باعزت است

الهام در ادامه به شرایط پذیرفتن قطع‌نامه ۵۹۸ از سوی امام خمینی(ره) اشاره کرد و ابراز داشت:‌ در هیچ دوره ای از انقلاب جنگ‌طلبی در جمهوری اسلامی وجود نداشته است؛ اینکه ما قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته‌ایم اشکال ندارد امام فرمودند «این جام زهر بود اما برای جمهوری اسلامی لازم بود من به مسئولان اعتماد کردم و شما نیز اعتماد کنید».

وی با بیان اینکه گاهی باید صلح کرد و گاهی جنگ اما در هر دو صورت، جهت‌گیری باید برای خدا باشد یادآور شد: در این چند ماهه کسی قانع نشده که این توافقنامه پیروزی بوده است و اگراین دولتمردان امروز یبایند کارنامه خود را با تبلیغات انتخاباتی و شرایط قبل از رای‌ آوردنشان مقایسه کنند می‌بینیم آنچه گریبانگیر دولت قبلی بود تحریم اقتصادی بود اما از نظر رئیس جمهور دولت جدید در زمان انتخابات تحریم‌ها تنها ۳۰ درصد مشکلات را شکل داده بود.

دولت یازدهم در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای تحریم را مشکل اساسی کشور اعلام کرد

سخنگوی دولت نهم با بیان اینکه دولت دهم تلاش داشت تحریم‌ها را دور بزند افزود: با وجود تلاش دولت دهم اما واقعیت در میان خواص کاملا روشن بود که تحریم‌های سخت و واقعی در مقابل کشور قد علم کرده است، اما اراده دولت دهم تسلیم نبود بلکه به دنبال راهی برای دور زدن تحریم بوده است.

الهام با بیان اینکه شک تحریم‌ها در مردم به وجود آمده بود ادامه داد:‌ تبلیغات دولت یازدهم در زمان انتخابات این بود که آنها می‌گفتند مشکل کشور تحریم نیست بلکه سوءتدبیر و سوءمدیریت است، آنها می‌گفتند آنچه که کشور با آن روبه‌روست ۳۰ درصد تحریم و ۷۰ درصد ناتوانی در مدیریت است.

وی با بیان این سوال که چگونه در چنین مدت کوتاهی چنین چرخ بزرگی از سوی دولت یازدهم بعد از رسیدن به قدرت به وجود آمده است خاطرنشان کرد: چه شد که به یکباره به فاصله کوتاهی اساسی‌تر مشکل کشور تحریم غرب شده است؟ پاسخ دولت به این سوال تنها این است که تحریم کار را سخت کرده و مردم در فشار بودند.

الهام با بیان این سوال که چگونه این چرخ ۱۸۰ درجه را قبول کردید اما تدبیر نکرده و برای عبور از بحران کاملا نسخه خارجی را قبول کرده اید بیان داشت:‌ استقلال کشور و جامعه باید حفظ شود اما رفتار دولت یازدهم موضوع را حتی ضرورت نمی‌داند بلکه می‌گوید ما به پیروزی رسیده‌ایم اما زمانی که می‌گویم چه پیروزی حاضر به توجیه آن نیستند.
آیا تسلیم راه نجات از تحریم است

سخنگوی دولت نهم با اشاره به اینکه آیا ما واقعا در نقطه‌ای بودیم که باید این همه شرایط ظالمانه غرب را در توافقنامه بپذیریم تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی حرف چند روز اخیر ملت نیست بلکه بیش از یک سال و نیم است که رهبری بر آن تأکید دارند.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های داخلی برای نجات ملت است و دولت دهم بر روی این ظرفیت‌ها برنامه‌ریزی کرده بود.

الهام با بیان اینکه دولت دهم سیاست‌ خود را متمرکز بر معادن کشور و ایجاد اشتغال در این محور و تأکید بر صادرات غیر نفتی کرده بود افزود: شما که اهل فن هستید و جزو جامعه مهندسی کشور به شمار می‌روید باید به دنبال پاسخ این پرسش باشید که آیا ما به آن نقطه قرمز رسیده بودیم که چنین قطعنامه‌ای را بپذیریم یا خیر.

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری به یکسال قبل اشاره کرد و افزود: رهبر انقلاب در سخنرانی خود شرایط کشور را بدر خیبر دانستند نه شعب ابوطالب. آیا می‌شد دیده‌بان انقلاب شرایط کشور را بدر و خیبر بداند در حالی که بر همه توانمندی‌ها و ضعف‌های کشور آگاه است اما از آن سو رفتار دولت به گونه‌ای باشد که گویا ما در شعب ابوطالب به سرمی‌بریم! خروجی این رفتار  به کجا خواهد رسید؟

رفتار دولت مسئولیت حقوقی به دنبال خواهد داشت

الهام در ادامه با بیان اینکه آیا این توافقنامه مسیر حقوقی کار را به درستی طی کرده است گفت: موافقت نامه ژنو یعنی توافق طرفین که دارای شکل و ساختار خود می باشد؛ اما آیا اکنون که کشور متعهد شده و مذاکره‌ای فراتر از یک مذاکره ابتدایی سیاسی شکل گرفته، دیپلمات‌های کشور مسیر قانونی را طی کرده‌اند؟

سخنگوی دولت نهم به اشاره به اینکه پاسخ این سوال نیز منفی است گفت: مسیر این تعهد از سوی دولت با زیر پا گذاشتن قانون اساسی شکل گرفته است زیرا قانون اساسی در دو اصل صریح ۱۲۵ و ۱۷۷ می‌گوید که هر گونه قرارداد خارجی باید پس از تصویب مجلس به امضاء رئیس جمهور رسیده و هیچ فرقی ندارد اسمش چه باشد، چه یادداشت، چه تفاهم و چه برنامه اقدام مشترک و چه توافقنامه.

وی ادامه داد:‌ مذاکرات برای رفع مشکلات سیاسی و اجرایی است اما زمانی که منجر به قراردادی می‌شود جدای از دولت و وزیر خارجه این امر شرایط حقوقی پیدا کرده و دولت ملزم است از طریق مجلس کار را ادامه دهد.

الهام با بیان این سوال که باید بپذیرید شما حق ملت را در قراردادها جابه‌جا می‌کنید افزود: نسل‌ها می‌روند و می‌آیند اما کشور می‌ماند نباید ننگ تعهدنامه ترکمنچای که اکنون بر شانه ما سنگینی می‌کند در آینده با تعهدنامه های نادرست بر دوش نسل‌های آینده فشار آورد.

سخنگوی دولت نهم با بیان اینکه اعضای مجلس نمایندگان ملت هستند و شما به آنها پاسخگو نیستید ابراز داشت:‌ اینکه دولت مجلس را در رسیدن به این تعهد دخالت نداده خلاف است و اینکه مجلس نیز بی‌تفاوت از آن بگذرد درست نیست و اینجا این مردم هستند که آسیب می‌بینند دولت هشتم تا آخرین لحظات حضور خود حاضر به شکستن توافق تعلیق هسته‌ای نبود.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در سال ۸۲ تصریح کرد در اواخر دولت هشتم که بحث تعلیق را باید بشکنند و آن هم در زمان دولت هشتم باید صورت بگیرد اما پس از انتخابات سال ۸۴ درحالی که دولت نهم هنوز رسما کار خود را آغاز نکرده بود و عنوان رئیس جمهور منتخب داشت تعلیق با همکاری دولت هشتم و نهم برداشته نشد بلکه این دولت نهم بود که به تنهایی برنامه رفع تعلیق را دنبال و اهداف هسته‌ای را به مقصود رساند.

الهام با بیان این سوال که آیا رفتار دولت یازدهم به پایان رساندن مأموریت دولت هشتم است؟ ابراز داشت:‌ دولت هشتم تا آخرین دقایق رفع تعلیق نکرد و دولت یازدهم نیز در اولین روزهای حضور خود تقریبا تعطیلی انرژی هسته‌ای را دنبال کرد آیا این همان پرونده ناتمام دولت هشتم است که در حال پیگیری است؟

وی در پایان به بیان این سوال که انگیزه دولت یازدهم برای پذیرفتن توافقنامه ژنو چیست؟ به باز کردن بند بند توافقنامه فی‌مابین ۵+۱ پرداخت.

نقل از ۵۹۸

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image